Projekt “Ale sztuka!” polega na zorganizowaniu w bibliotece czterech wydarzeń artystycznych, które połączą prezentację sztuki plastycznej z pracą z publicznością. Żadna z prezentowanych form sztuki nie była dotąd wystawiana w Morągu.

Lokalni artyści przygotują wystawy: batiku (malowanie na jedwabiu), ceramiki, komiksu oraz graffiti, a na otwartych pokazach – wernisażach zaproszą publiczność do współtworzenia dzieł. Interakcja z publicznością pozwoli przybliżyć technikę tworzenia poszczególnych prac, a co najważniejsze da jej realny wpływ na ich końcowy wygląd oraz sens przekazu.

Na pokazie batiku odbiorcy pod okiem Iwony Bolińskiej – Walendzik sami stworzą obrazy, razem z Agatą Pająk na kołach garncarskich zainteresowani wykonają nowe formy ceramiczne.

W komiksie przygotowanym przez morąską młodzież pozostawimy puste “dymki” dialogowe, w które to publiczność samodzielnie wpisze treść nadając komiksowi ostateczny sens. Na pokazie graffiti, widownia wykończy fragment obrazu na ścianie.

Wernisaże poza możliwością współtworzenia sztuki, dadzą odwiedzającym szansę spotkania z innymi osobami zainteresowanymi kulturą. Pokaz komiksu połączymy z giełdą oraz spotkaniem z ilustratorem i wydawcą.

Wszystkie imprezy zorganizowane będą w przestrzeniach bibliotecznych, dodatkowo wychodzimy z projektem w przestrzeń miasta – tworzenie graffiti odbywać się będzie przed budynkiem biblioteki, każdy z przechodniów będzie mógł włączyć się w działanie.

Po zakończeniu pokazu, każda forma sztuki prezentowana będzie w bibliotece przez okres około jednego miesiąca, a zdjęcia z imprez zrobione przez wolontariusza zamieścimy w internetowej galerii biblioteki.

Lokalnym sponsorem projektu jest SKOK Piast.
                        

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.