Narodowe Czytanie

Wesele Stanisława Wyspiańskiego było lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji odbył się w sobotę 2 września.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

– (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

(źródło: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/)

W Morągu czytali uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Impreza odbyła się podczas dożynek w Parku Miejskim o godz. 14:30.